A csavaranya leggyakrabban egy menetes furattal és egy a furatot tengelyesen szimmetrikusan körülvevő térbeli alakzatként lehet meghatározni.
A csavaranya menetét a hozzátartozó méretű csavar menetének negatívjaként a legkönnyebb elképzelni.
A csavar és a csavaranya az alátéttel együttesen alkotja a csavarkötést. Néha a kötés részét képezi még a csavarbiztosítás is.
A csavarbiztosításra akkor van szükség, ha fennáll a veszélye a rezgésnek kitett kötés kilazulásának.
A csavaranyák önmagukban is képesek - különböző mértékben - a kilazulás ellen biztosítani.
Leggyakrabban az önzáró vagy önbiztosító anyát (DIN 985) alkalmazzák e célra:
„Az önzáró anya egy anyatípus, amely a menetes furat egyik oldalán egy műanyag gyűrűt tartalmaz. Szabad szemmel is látható, hogy ennek a polimer gyűrűnek kisebb a belső átmérője, mint amekkora az anyához illő csavarnak az átmérője. Ez a betét úgy van megtervezve, hogy a csavar menetét körbevéve deformálódjon a behajtáskor és ezáltal stabillá tegye a rögzítést. A polimer gyűrű két módon biztosítja ezt. Egyrészt növeli a súrlódást az anyacsavar menetének felső és a csavar menetének alsó oldalai között. Másrészt szorítóerőt gyakorol önmagára a csavarra. Az önzáró anyák ezeket a tulajdonságaikat 121Cº-ig képesek biztosítani.” (forrás: Wikipédia)
Ha a kilazulás veszélye jelentős, akkor az anya és a csavar kötését szilárdságát különféle alátétek alkalmazásával fokozzák. (pl.: rugós alátét DIN 127/B vagy fogazott alátétek DIN 6798 stb.)
Igen jó eredményre vezet a koronásanya DIN 935 sasszeggel DIN 94 történő elfordulás elleni biztosítása is.
Rozsdamentes (inox) és saválló anyák (A2, A4)
A rozsdamentes anyák alapanyaga egy minimum 10,5% krómot és maximum 1,2 % szenet tartalmazó acélötvözet. Több mint 200 féle minőségben létezik. Ötvözött acélnak nevezzük mindazokat az acélokat, amelyek a karbonon kívül más ötvözőelemeket is tartalmaznak (pl. króm, szilícium, mangán, nikkel stb.). Az ötvözés célja az acél alapvető tulajdonságainak megváltoztatása szilárdság, kopásállóság, korrózióállóság.
A rozsdamentes anya nevével ellentétben képes a rozsdásodásra és a foltosodásra különösen alacsony oxigéntartalmú, magas sótartalmú vagy nem szellőző körülmények között.
A rozsdamentes acélok négy fő csoportja:
Ausztenites acél
Ferrites acél
Martenzites acél
Ausztenites-ferrites acél (duplex)
A rozsdamentes anyák fő alapanyaga az ausztenites acél. Széles körben elterjedt, a legnagyobb korrózióálló képességgel rendelkezik, jól alakítható, szívós, nem mágnesezhető, jól hegeszthető. Főleg háztartási eszközök, tartályok, csövek, edényekhez használt anyák alapanyagául szolgál.
A ferrites rozsdamentes acél tulajdonságai nagyban hasonlítanak a lágy acél tulajdonságaihoz, de a magasabb krómtartalma miatt jóval jobb a korrózióállósága.Alkalmazzák: vegyipari, légtechnikai, építészeti anyákhoz.
A martenzites rozsdamentes acél 11-13% krómot tartalmaz. Mérsékelt a korrózióállósága. Alkalmazzák ecetsavas, olajsavas, nitrátok és lúgok környezetében alkalmazott anyákhoz.
Az ausztenites-ferrites acél (duplex) korrózióálló acélnak ferrites és ausztenites rács szerkezete van. Kiemelkedően alkalmas nyomás alatti berendezések és eróziós környezetben működő gépek alkatrészeinek, csavarjainak anyagául. Alkalmazzák petrokémia, papír-, cellulóz-, hajóépítő ipar kötőelemeinél.
Az anya korrózióállóságának alapja a felületén képződő passzív réteg, melynek stabilitása a krómtartalom növelésével (és molibdén hozzáadásával) jelentősen fokozható. A passzivitást a csavar felületén keletkező vékony fémoxid-hidrát réteg biztosítja, amelyben az alapanyaghoz képest feldúsul a króm. A képződött réteg hosszú ideig képes egyensúlyt fenntartani a környezetével, ezáltal más közeg számára nem vagy csak nehezen átjárható. Az egyensúlyi állapot elérésével az anya korrózió elhanyagolhatóan kis mértékű lesz. Ha megfelelő vastagságú passzív réteg nem tud kialakulni, vagy a képződött réteg valahol átszakad, esetleg teljesen megsemmisül, fennáll az anya korróziójának veszélye.
Az anya korrózióállósága annál biztosabb minél homogénebb eloszlású az acélban a króm és molibdén molekulák eloszlása, azaz sehol nem alakul ki krómban és molibdénben szegény, nemfémes fázis.
A korróziók fajtái:
kristályközi korrózió
lyuk korrózió
rés korrózió
feszültség korrózió
kifáradási korrózió
érintkezési korrózió
A rozsdamentes anyák (A2) főleg a fürdőszobákban, élelmiszeripar, kórházakban, autóiparban, kerti szerszámoknál, sörfőző berendezéseknél alkalmazzák. Az A2-es anyák alapanyaga 8-13% nikkelt és 17-20% krómot tartalmaznak.
A saválló (A4) anyák 10-14% nikkelt, 16-18,5% krómot és 2-3% molibdént tartalmaznak. Alkalmazási területei textilipar, vegyipar, tengeri körülmények, borkádak, csatornázás, szivattyútelepek.
A Csavarda Plusz Kft. csavar webáruházában, melyet a csavarda.hu címen érhet el, az alábbi termékek azonnal, raktárról megvásárolhatóak:
Szabványos termékek:
✅ DIN 315 - szárnyas anya
✅ DIN 439 - hatlapú alacsonyanya
✅ DIN 928 - négylapú hegesztőanya
✅ DIN 929 - hatlapú hegesztőanya
✅ DIN 935 - hatlapú koronás anya
✅ DIN 936 - hatlapú alacsony anya
✅ DIN 937 - hatlapú alacsony koronás anya
✅ DIN 980/V - hatlapú roppantott önzáró anya V-típus
✅ DIN 982 - hatlapú műanyagbetétes magas önzáró anya
✅ DIN 985 - hatlapú műanyagbetétes önzáró anya
✅ DIN 987 - körmös anya (kézi és gépi)
✅ DIN 1586 - hatlapú alacsony zárt anya
✅ DIN 1587 - hatlapú magas zárt anya
✅ DIN 6330 - hatlapú magas anya (m=1,5 d)
✅ DIN 6334 - hatlapú toldó anya (m=3 d)
✅ DIN 6923 - hatlapú peremes anya (recézett és sima talpú)
✅ DIN 7965 - Tessauer anya (famenetű peremes anya D-típus)
✅ DIN 7967 - önbiztosító lemezanya (PAL anya)
Nem szabványos termékek:
✅ Molly anya (szegecselhető)