A dübel a rögzítéstechnika alapeleme, melyet számtalan variációban gyártják.
Működési elve alapján megkülönböztetünk:
súrlódással záródó (pl. műanyag tiplik)
a furatban valamilyen módszerrel szétfeszített műanyag tipli külső palástfelülete nagy erővel a furat falához nyomódik és a két felület érintkezése mentén a súrlódás megakadályozza a dübel elmozdulását és elcsavarodását alakkal záródó (pl. acéldübel)
amikor a tipli alakja a furat alakjához igazodva akadályozza meg elsősorban a tengelyirányú elmozdulást
anyaggal záródó (pl. ragasztott dübelek)
a dübelt beragasztják a furatba, akkor alkalmazzák, amikor az építőanyag (beton) húzott zónájában kell rögzítenünk, illetve ha a dübel túl közel van az anyag széléhez és fenáll a lerepedés vagy leszakadás veszélye (pl. lépcsőknél, korlátoknál, napernyőknél).
Hungarocell spirál tipli
Egy nem túl rég a piacra bevezetett új tipli típus. Ütéssálló polisztirol alapanyagból készül. TORX 30 horonnyal van ellátva, nem igényel külön eszközt a szerelése. Spirális kialakításának köszönhetően remekül alkalmazható ( pl. a szigetelt ház homlokzatán ) kisebb tárgyak pl. lámpák, kamerák, mozgásérzékelők stb. rögzítésére.
Terhelhetősége: 3-4 kg.
Szigetelésrögzítés
A szél szívóhatása illetve a folyamatos légmozgás okozta vibráció miatt szükséges a hőszigetelő rendszerek mechanikai rögzítésére. Az épületek hőszigetelésére számos megoldás kínálnak a piac szereplői. A megoldások közül már klasszikusnak mondható technológia a szigetelő tányéros rögzítés. Előnye: az egyszerűsége, gyorsasága és olcsósága. A szigetelés rögzítő elem számára szükséges furatokat egylépcsőben – a nikecell táblát és a falazatot egyszerre – fúrják át, majd a rögzítő tárcsa szárát a furatba behelyezik, majd a beütőszeggel elvégzik a rögzítő elem terpesztését. A szigetelésrögzítők műanyagból, fémből készülhetnek vakolt és vakolatlan falazathoz egyaránt.
A szigetelés anyagának illetve vastagságának függvényében különböző tányérátmérőjű és szárhosszúságú szigetelésrögzítőket alkalmazhatunk.
Szegek
A szeg egy ék, amely tulajdonképpen egy erőátviteli eszköz is egyben. A szeget elképzelhetjük, mint kettő (többnyire) szimmetrikusan összeillesztett lejtőt.
A szeg egy kemény fémből készült tű alakú, hegyes, átmérőjéhez képest hosszúkás eszköz, melynek rendeltetése kettő vagy több alkatrész egymáshoz rögzítése (népies nevén szög).
A szeget először csak kézzel készítették a kovácsok. Aztán Angliából kiindulva a 19. században terjedtek el a szegverő gépek.
Szeget használnak faanyagoktól a betonig - szinte mindenhez - egyaránt. A fához használt szeg anyaga lágyabb (0,1% C), míg a betonhoz használt szeg széntartalma magasabb (0,5%-0,75% C).
A szeget kalapáccsal vagy szegbelövő eszközzel juttatják a helyére. A szeggel különböző anyagokat rögzítünk egymáshoz. Az anyagok elmozdulását a szeg tengelyének irányában súrlódással, arra merőlegesen irányban pedig nyírási ellenállásával akadályozza meg.
A szeg fejének speciális kialakítása megakadályozza a szeggel létrehozott kötés meglazulását.
Szegek leggyakrabban használt fajtái:
bognárszeg
bordázott szeg
huzalszeg
kárpitszeg
palaszeg
zsindelyszeg stb.
Sasszeg (DIN 94)
Gép, szerkezet alkatrészét rögzítő, a végén kétfelé hajlítható szeg. A csavarkötés részét alkotó csavarbiztosító eszköz. Egyik ismert felhasználási területe mikor a csavart tengelyére merőlegesen átfúrják és a koronás anyát (DIN 935) a sasszeg segítségével biztosítják elfordulás ellen.
Huzalfeszítő (DIN 1480)
Működési elve: A feszítőelem egy jobb- és egy balmenetes orsót kapcsol össze, így a feszítőelem forgatásával a két orsót vagy távolítja (lazítás) vagy összehúzza (megfeszítés). A kapcsolódó részek lehetnek: kampó-, szem-, horog. A huzalfeszítő végén ezek bármilyen kombinációja előfordulhat. A huzalfeszítővel leggyakrabban kerítésépítésekor, zászlórúd kifeszítésekor, kapuoszlop rögzítésekor találkozhatunk.
Kötélszív (DIN 6899/A)
Feladata: a kötés élettartamának növelése, olyan módon, hogy a visszahajtott drótkötelet nem engedi megtörni, illetve nem engedi a kapcsolódó részeknek, hogy a drótkötél szálait dörzsöljék és ezáltal idő előtti elkopását, elszakadását okozzák.
Kötélszorító (DIN 741)Feladata: biztonságosan rögzíteni a visszahajtott drótkötél végét.
Fajtái
sima kötélbilincs (simplex)kis átmérőjű drótkötelekhez, egyszerűbb szerkezetekhez használt kötélbilincs ahol egy darab csavarral oldják meg a drótkötél megszorítását.
duplex kötélbilincsnagyobb terhelésekhez, két csavaros változat, több duplex kötélbilincs alkalmazásával a szorító erő növelhető, így a létrejövő kötés a sodronykötél szakító szilárdságig ki tudja használni a kötést.
Rozsdamentes (inox) és saválló kötőelemek (A2, A4)
A rozsdamentes kötőelemek alapanyaga egy minimum 10,5% krómot és max. 1,2 % szenet tartalmazó acélötvözet. Több mint 200 féle minőségben létezik. Ötvözött acélnak nevezzük mindazokat az acélokat, amelyek a karbonon kívűl más ötvözőelemeket is tartalmaznak ( pl. króm, szilicium, mangán, nikkel stb. ). Az ötvözés célja az acél alapvető tulajdonságainak megváltoztatása szilárdság, kopásállóság, korrózióállóság.
A rozsdamentes acél nevével ellentétben képes a rozsdásodásra és a foltosodásra különösen alacsony oxigéntartalmú, magas sótartalmú vagy nem szellőző körülmények között.
A rozsdamentes acélok négy fő csoportja:
Ausztenites acél
Ferrites acél
Martenzites acél
Ausztenites-ferrites acél (duplex)
A rozsdamentes kötőelemek fő alapanyaga az ausztenites acél. Széleskörben elterjedt, a legnagyobb korrózióálló képességgel rendelkezik, jól alakítható, szívós, nem mágnesezhető, jól hegeszthető. Főleg háztartási eszközök, tartályok, csövek, edényekhez használt kötőelemek alapanyagául szolgál.
A ferrites rozsdamentes acél tulajdonságai nagyban hasonlítanak a lágy acél tulajdonságaihoz, de a magasabb krómtartalma miatt jóval jobb a korrózióállósága.
Alkalmazzák: vegyipari, légtechnikai, építészeti kötőelemekhez
A martenzites rozsdamentes acél 11-13% krómot tartalmaz. Mérsékelt a korrózióállósága. Alkalmazzák ecetsavas, olajsavas, nitrátok és lúgok környezetében alkalmazott kötőelemekhez.
Az ausztenites-ferrites acél (duplex) korrózióálló acélnak ferrites és ausztenites rács szerkezete van. Kiemelkedően alkalmas nyomás alatti berendezések és eróziós környezetben működő gépek alkatrészeinek, kötőelemeinek anyagául. Alkalmazzák petrokémia, papír-, cellulóz-, hajóépítő ipar kötőelemeinél.
A kötőelem korrózióállóságának alapja a felületén képződő passzív réteg, melynek stabilitása a krómtartalom növelésével (és molibdén hozzáadásával) jelentősen fokozható. A passzívitást a kötőelem felületén keletkező vékony fémoxid-hidrát réteg biztosítja, amelyben az alapanyaghoz képest feldúsul a króm. A képződött réteg hosszú ideig képes egyensúlyt fenntartani a környezetével, ezáltal más közeg számára nem vagy csak nehezen átjárható. Az egyensúlyi állapot elérésével a kötőelem korrózió elhanyagolhatóan kis mértékű lesz. Ha megfelelő vastagságú passzív réteg nem tud kialakulni, vagy a képződött réteg valahol átszakad, esetleg teljesen megsemmisül, fennáll a kötőelem korróziójának veszélye.
A kötőelem korrózióállósága annál biztosabb, minél homogénabb eloszlású az acélban a króm és molibdén molekulák eloszlása, azaz sehol nem alakul ki krómban és molibdénban szegény, nemfémes fázis.
A korróziók fajtái:
kristályközi korrózió
lyuk korrózió
rés korrózió
feszültség korrózió
kifáradási korrózió
érintkezési korrózió
A rozsdamentes kötőelemeket (A2) főleg a fürdőszobákban, élelmiszeripar, kórházakban, autóiparban, kerti szerszámoknál, sörföző berendezéseknél alkalmazzák. Az A2-es kötőelemek alapanyaga 8-13% nikkelt és 17-20% krómot tartalmaznak.
A saválló (A4) kötőelemek 10-14% nikkelt, 16-18,5% krómot és 2-3% molibdént tartalmaznak. Alkalmazási területei textilipar, vegyipar, tengeri körülmények, borkádak, csatornázás, szivattyútelepek.
A korrózióálló kötőelem jelöléseinek értelmezése:
A2-70 jelentése:
ausztenites rozsdamentes kötőelem
700 N/mm szakítószilárdság
A4-80 jelentése:
ausztenites saválló kötőelem
800 N/mm szakítószilárdság
A Csavarda Plusz Kft. csavar webáruházában, melyet a csavarda.hu címen érhet el, az alábbi termékek azonnal, raktárról megvásárolhatóak:
Szabványos termékek
✅ DIN 94 - Sasszeg
✅ DIN 471 - Seeger-gyűrű tengelyhez
✅ DIN 472 - Seeger-gyűrű furathoz
✅ DIN 741 - Huzalszorító bilincs (Kötélszorító)
✅DIN 1481 - Hasított hüvely (nehéz kivitel)
✅ DIN 3060 - Drótkötél (sodronykötél)
✅ DIN 5229 - Tüzoltó karabiner
✅ DIN 5685/A - Rövid szemű lánc
✅ DIN 5685/C - Hosszú szemű lánc
✅ DIN 6799 - Tengelyrögzító gyűrű
✅ DIN 11023 - Tengelyrögzítő csap
✅ DIN 11024 - Rugós biztosító szeg
Nem szabványos termékek
✅ Ácskapocs
✅ Függesztő szalag (HILTI-szalag)
✅ S-kampó
✅ Szegek